Reetta Hurske ei onnistunut toivotulla tavalla EM-joukkuekilpailussa Puolassa. Hän jäi vaisuun aikaan 13,09 naisten pika-aidoissa.

Hurskeen vauhti riitti neljänteen sijaan. Kisan voitti Puolan Pia Skrzyszowska kauden parhaallaan 12,77.

– Surkeaa. En päässyt telineistä tehokkaasti irti verrattuna Jyväskylän juoksuun tai kesän muihin kisoihin. Tiesin, että tänne tullaan treenanneena, mutta nämä viime päivien sähläykset ovat vieneet puhtia, Hurske kommentoi SUL:n tiedotteessa.

– Tuollainen juoksu tänään. Tuossa oli ne pisteet, jotka nyt olivat saatavissa. En hävinnyt kenellekään, jolle ei olisi pitänyt hävitä. Nuo edellä olleet olivat, sveitsiläinen mukaan lukien, ne kaikista kovimmat, Hurske totesi.

EM-hallien pronssimitalisti Ditaji Kambundji (Sveitsi) joutui jättämään leikin väliin vilppilähdön vuoksi.

Lue myös:Antti Törmäsen epäonni saattaa olla toisen suomalaisvalmentajan onni

Lue myös:Ei sittenkään Saudi-Arabiaan – Entinen Barcelona-tähti seuraa pelikaveriaan USA:han

LUE MYÖS: Näkökulma: Erotuomarin lahja silotti HJK:n tien ensimmäiseen voittoon (FutisUutiset.fi)