Kanadan Milos Raonic on edennyt välieriin tenniksen ATP-finaaliturnauksessa Lontoossa. Raonic kukisti torstaina Itävallan Dominic Thiemin 7-6 (7-5), 6-3.

Serbian Novak Djokovic oli varmistanut jo aikaisemmin lohkon ykkössijan ja välieräpaikan. Myöhäisemmässä ottelussa asetelmat olivat selvät: voittaja jatkoon.

– Tein paljon asioita hyvin tänään. On paljon syytä olla ylpeä, pelasin tuollaisen paineen alla. Halusin todella jatkoon ja ja saada tilaisuuden välierissä, Raonic sanoi ATP-kiertueen verkkosivuilla.

Djokovic voitti Ivan Lendl -lohkon ja Raonic sijoittui kakkoseksi. John McEnroe -lohkon viimeiset ottelut pelataan perjantaina.

Nelinpelin Edberg/Järryd -lohkon jatkopaikat menivät Britannian Jamie Murraylle ja Brasilian Bruno Soaresille sekä yhdysvaltalaiskaksosille Bob ja Mike Bryan.

Murray/Soares voitti kaikki kolme otteluaan. Bryanit varmistivat välieräpaikkansa kukistettuaan torstaina Filippiinien Treat Hueyn ja Valko-Venäjän Max Mirnyin 6-4, 6-4.

Henri Kontinen ja Australian John Peers pelaavat alkulohkon viimeisen ottelunsa perjantaina. Kontinen/Peers on jo varmistanut jatkopaikkansa.

https://twitter.com/milosraonic/status/799382389143273473

LUE MYÖS: Jasmi Joensuu teki uuden aluevaltauksen – melkoinen näky (UrheiluAreena.fi)