Massakenttien kuningas Rafael Nadal matkaa jälleen kohti uutta tennismenestystä. Torstaina hän buukkasi paikan puolivälieriin Masters-turnauksessa Madridissa.

Kolmannen kierroksen ottelussa Nadal otti mittaa Diego Schwartzmanista. Argentiinalainen antoi kelpo vastuksen, mutta Rafa oli lopulta parempi tuloksella 6-3, 6-4.

Puolivälieriin järjestyi jymykamppailu. Rafa kohtaa Dominic Thiemin, itävaltalaisen, joka on massakuninkaan todennäköisin kruununperijä. Thiemillä on esitellä todella harvinainen tilasto: hän on voittanut Nadalin massakentillä kaksi kertaa.

Torstain yllätysputoaja oli Juan Martin del Potro. Hän hävisi Dusan Lajovicille. Muut puolivälierät Madridissa ovat Lajovic-Anderson, Edmund-Shapovalov ja Isner-Zverev. Kisassa jaetaan palkintorahaa yhteensä 6,2 miljoonaa euroa.

LUE MYÖS: Suomen EM-urheilija avautui siitä, mitä hänen ja Nooralotta Nezirin välillä tapahtui (UrheiluAreena.fi)