North Stream avittaa ensi viikonloppuna 19.–20. elokuuta Helsingin Hernesaaressa purjehdittavaa liigan toista osakilpailua.

Osakilpailuun lähdetään jännittävistä asetelmista. Kilpailua johtaa Nyländska Jaktklubben, NJK, joka on myös hallitseva mestari kahdelta edellisvuodelta. Toisena on Åländska Segelsällskapet, ÅSS ja kolmantena Esbo Segelförening, ESF.

Suomen Purjehdusliiga koostuu kolmesta osakilpailusta. Sarja huipentuu Hernesaaren kilpailun jälkeen päätösosakilpailuun, joka kilpaillaan Helsingin Eteläsatamassa 7.–8. lokakuuta.

Maarianhaminan ensimmäinen osakilpailu oli erittäin tasainen. NJK kiri lopulta voittoon, jättäen kotivesillään purjehtineen ÅSS:n toiseksi. ESF:n joukkuekapteenin Henrik Eklundin mielestä espoolaisten suoritus avausosakilpailussa oli hyvä.

– Kilpailu oli todella tiukka ja ESF:n nuorisojoukkue oli mukana voittotaistelussa ihan loppuun asti, Eklund sanoo. Lopputulos oli erittäin hyvä ottaen huomioon, että kisoissa on mukana maailmanmestareita ja olympiapurjehtijoita.

ESF lähtee jokaiseen osakilpailuun hieman eri miehistökokoonpanoilla. Hernesaaren osakilpailuun he lähtevät täysin naisista koostuvalla huipputason joukkueella. Kipparina heillä toimii Match race -purjehduksessa kunnostautunut Peppi Karlemo.

– Kokonaisuudessaan ESF:llä on huomattavasti maineikkaampi tiimi kuin tämä nuorisotiimi. Jää nähtäväksi kummat saavat paremman tuloksen, kertoo Eklund.

Paras seura voittaa pääpalkintona käyttöönsä oman Swan-kisaveneen Nord Stream Race -avomeripurjehduskilpailuun 2018. Viime vuoden voittaja NJK purjehtii North Stream Race 2017 avomeripurjehduksensa 25. elokuuta ja 7. syyskuuta välisenä aikana (www.nord-streamrace.com).

Vuoden parhaimmat seurat kilpailevat myös Sailing Champions League finaalipaikoista. Tänä vuonna kisa purjehditaan 22.–24. syyskuuta Italian Porto Cervossa. Viime vuoden kärkiseuroista ÅSS lunasti finaalipaikan viime viikonloppuna Pietarissa. Joukkue oli karsintojen seitsemäs, joten ainakin yksi suomalaisseura yrittää voittoa maailman parhaimmistoa vastaan. NJK ja WSF yrittävät saada omat finaalipaikkansa karsintakisoissa Sveitsissä 1.–3. syyskuuta.

Lähde: Suomen Purjehdus ja Veneily ry:n tiedote

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)