Slovakian Petra Vlhova on voittanut pujottelun maailmancupin osakilpailun Levillä.
Lauantaisessa kilpailussa Vlhova selvitti kaksi laskua yhteisaikaan 1.50.11. Hän jätti Yhdysvaltain Mikaela Shiffrinin kakkoseksi 18 sekunnin sadasosan erolla.
Itävallan Katharina Liensberger taisteli oivallisesti ja otti palkintokorokkeen kolmannen askelman. Hän hävisi toki Vlhovalle yli puolella sekunnilla.
Suomalaisurheilijat jäivät odotetusti hännille. Ensimmäisessä laskussa Riikka Honkanen sijoittui 43:nneksi jäätyään kärjestä yli kolmella sekunnilla. Julia Toiviainen oli 50:s ja Kia-Emilia Hakala 52:s. Tuloksen sai 53 pujottelijaa. Ulos ajaneista yksi oli suomalainen: loppumetreillä kaatunut Rosa Pohjolainen.
Alppihiihdon maailmancup alkoi lokakuussa. Suurpujottelukisan voitti Italian Marta Bassino ja toiseksi sijoittui Italian Federica Brignone. Vlhova oli tuolloin kolmas.

































