Koripallon NBA-liigan runkosarja päättyi keskiviikkona. Torstaina kolme päävalmentajaa sai huomata olevansa työtön.

Sacramento Kings antoi kenkää Dave Joergerille. Kings sijoittui läntisessä konferenssissa yhdeksänneksi eli oli ensimmäinen pudotuspelien ulkopuolelle jäänyt joukkue, mutta ero playoff-viivan yläpuolelle oli melkoinen. Joerger oli luotsannut Sacramentoa vuodesta 2016 lähtien.

– Arvoituani kauttamme päätin, että meidän täytyy mennä eri suuntaan päästäksemme seuraavalle tasolle, Kingsin General Manager ja koripallolegenda Vlade Divac sanoi tiedotteessa.

Divac sai itse GM:n pestiinsä jatkoa kauden 2022-23 loppuun saakka.

Memphis Grizzlies erotti päävalmentaja Bernie Bickerstaffin. Grizzlies oli jaetusti lännen toiseksi huonoin joukkue. Memphisin GM Chris Wallace siirettiin puolestaan kykyjenetsijäksi.

Larry Drew ei jatka Cleveland Cavaliersin päävalmentajana. Drew ei saanut suoranaisesti kenkää, vaan osapuolet lähtivät eri teille ”yhteisymmärryksessä”. Cleveland oli jaetusti koko NBA:n toiseksi huonoin joukkue.

https://twitter.com/SacramentoKings/status/1116363278656135168

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)