Norjan Emil Iversen kruunattiin sunnuntaina miesten 50 kilometrin perinteisen kisan maailmanmestariksi, kun hänen maanmiehensä Johannes Kläbo hylättiin.

Kläbon katsottiin estäneen maalisuoralla Venäjän Aleksander Bolshunovia, mutta Norjassa asiasta ollaan eri mieltä.

MM-kultaa voittanut Iversen oli kisan jälkeen käärmeissään venäläiselle ja puolusti maajoukkuekaveriaan Kläboa.

– Katsoin sen tilanteen jälkikäteen ja minusta se näyttää normaalilta kilpailutilanteelta ja on mielestäni aika rajua, että siitä joutui hylätyksi, Iversen sanoi norjalaiselleDagbladetille.

– Johannes on erittäin kiltti radalla, mutta hänestä (Bolshunovista) ei voi sanoa ihan samaa. Hänellä on monta tuollaista tapausta, missä hän on rikkonut sääntöjä, Iversen sanoi.

Norjalaistoimittaja kysyi Iverseniltä tämän jälkeen suoraan, rikkooko venäläinen hänen mielestään sääntöjä tahallaan.

– Luulen niin. Se ei yllätä minua ollenkaan. Hän on todella pelottava ladulla. Olen sanonut tämän aiemminkin ja seison edelleen sen takana, Iversen latasi.

Bolshunov sai lopulta MM-hopeaa. Venäjä on tehnyt kuitenkin protestin ja vaatii Bolshunoville maailmanmestaruutta.

Teksti Ville Hirvonen