Miesten moukarinheitossa nähtiin kovatasoinen kilpailu, kun neljä heittäjää kiskaisi yli 80 metriä. Voittajaksi itsensä pyöräytteli Puolan Wojciech Nowicki.

Nowicki teki kovaa sarjaa heittäen kaikki heittonsa yli 81 metriä lukuun ottamatta viimeistä heittoa, joka oli yliastuttu. Sekin oli yli 80-metrinen, mutta hän astui sen tahallaan yli, kun ei parantanut. Nowicki paras tulos oli 82.52, joka oli samalla puolalaisen ennätys.

Toiseksi nousi todellinen yllätyskortti, kun Norjan Eivind Henriksen paranteli roimasti omaa ennätystään. Henriksen heitti jo karsinnassa uudeksi ennätyksekseen 78,81 ja finaalissa hän paranteli ennätyksensä lukemiin 81,58.

Henriksen kiilasi puolalaisten väliin, sillä kolmanneksi sijoittui Pawel Fajdek 81,53 kiskaisulla. Yli 80 metrin heitti myös Ukraina nuori Mihailo Kokhan tuloksella 80,39,

LUE MYÖS: Analyysi: Hyvää yötä Edmonton Oilers (Siniviiva.fi)