Guglielmo Vicarion asema Tottenhamissa muuttui täysin Roberto De Zerbin saavuttua joukkueen päävalmentajaksi.
Vicario ei pelannut minuuttiakaan De Zerbin alaisuudessa, sillä italialaisvalmentaja luotti Tottenhamin vaikeassa putoamistaistelussa Antonin Kinskyyn.
Tilanne johti lopulta Vicarion lähtöön.
Maalivahti siirtyi täksi kaudeksi Juventukseen vuoden mittaisella lainasopimuksella.
Vicario pyysi päästä lähtemään
Vielä viime kaudella Vicario pelasi Tottenhamissa 43 ottelua Thomas Frankin ja Igor Tudorin alaisuudessa.
De Zerbin saavuttua hänen vastuunsa kuitenkin loppui kokonaan.
Tottenham kävi samalla rajua taistelua sarjapaikastaan. Joukkue sijoittui lopulta Valioliigassa 17:nneksi ja varmisti säilymisensä vasta päätöskierroksella voittamalla Evertonin 1–0.
Vicario päätyi kesällä pyytämään siirtoa muualle.
De Zerbi ei asettunut hänen lähtönsä tielle.
”Sanansa mittainen mies”
Juventuksessa Vicarion ura on saanut uuden suunnan.
Hän on noussut torinolaisseuran ykkösmaalivahdiksi ja päästänyt kauden kolmessa ensimmäisessä Serie A -ottelussa vain yhden maalin.
Sky Italialle puhunut Vicario sai kysymyksen suhteestaan De Zerbiin.
Vastaus oli kenties yllättävä, kun huomioidaan hänen täydellinen putoamisensa sivuun Tottenhamissa.
– Fantastinen, ensimmäisestä päivästä lähtien, Vicario kuvaili suhdettaan De Zerbiin.
Vicario kertoi kiittäneensä valmentajaa henkilökohtaisesti samana päivänä, kun hänen siirtonsa Juventukseen varmistui.
– Hän oli minua kohtaan aito, suora ja ennen kaikkea sanansa mittainen mies.
Vicario arvosti ennen kaikkea sitä, ettei De Zerbi yrittänyt estää hänen toivomaansa siirtoa.
– Hän antoi minulle mahdollisuuden ottaa tämän askeleen, jota olin itse ajatellut. Hän tuki minua, ja tulen aina olemaan hänelle kiitollinen.
































