Koripalloliiga NBA:ssa pelaava Milwaukee Bucks on erottanut päävalmentaja Jason Kiddin. Bucks ilmoitti asiasta maanantaina.
Kreikkalaisen Giannis Antetokounmpon tähdittämä Milwaukee oli voittanut ennen maanantaita kauden 45 ottelustaan 23. Bucks majaili Itäisessä konferenssissa viimeisellä playoff-paikalla.
– Uskomme, että tarvitsemme tuoretta lähestymistapaa ja muutosta johdossa nostaaksemme lahjakkaan joukkueemme seuraavalle tasolle ja päästäksemme lähemmäksi tavoitettamme eli taistella mestaruuksista, Bucksin General Manager Jon Horst sanoi seuran verkkosivuilla.
Kidd tuli Milwaukeen päävalmentajaksi kesällä 2014.
– Jason johti historiallista käännettä ensimmäisellä kaudellaan ja ohjasi joukkueemme kahdesti pudotuspeleihin. Hän oli myös merkittävässä roolissa Bucksin pysymisessä Milwaukeessa, Horst jatkoi.
Apuvalmentaja Joe Prunty luotsasi Bucksia maanantaina.
Kidd on yksi NBA-historian parhaista pelintekijöistä. Hänet valittiin pelaajaurallaan viidesti NBA:n ykköstähdistöön. Kidd on NBA:n kaikkien aikojen syöttölistalla kakkosena.
Kidd voitti NBA-mestaruuden 2011 Dallas Mavericksissa. Hän on myös kaksinkertainen olympiakultamitalisti.






























