Espanjan Rafael Nadal aloitti urakkansa Monte Carlon Masters-turnauksessa komealla voitolla. Suoraan toiselta kierrokselta aloittanut Nadal kukisti Iso-Britannian Aljaz Bedenen selvin lukemin 6-3, 6-3.
Avauserässä turnauksessa viidenneksi sijoitettu Nadal mursi vastustajansa syötön kahdesti ja se riitti erävoittoon, vaikka hän menetti myös kertaalleen oman syöttönsä. Toisessa erässä Nadal onnistui murrossa kolmesti Bedenen yhtä murtoa vastaan, ja ottelu oli taputeltu suoraan kahdessa erässä.
Sveitsin Stan Wawrinka joutui astetta tiukemmalle Saksan Philipp Kohlschreiberin kanssa, mutta kolmannen kierroksen paikan lunastamiseen riitti hänellekin kaksi erää lukemin 7-6(5), 7-5. Sijoitetuista pelaajista ovat jatkoon edenneet myös Itävallan Dominic Thiem ja Ranskan Benoit Paire.
Päivän toistaiseksi suurimmasta yllätyksestä vastasi Bosnia-Hertsegovinan Damir Dzumhur. Dzumhur pudotti jatkosta kuudenneksi sijoitetun Tshekin Tomas Berdychin kolmieräisen taiston jälkeen lukemin6-4, 6(1)-7, 6-3. Tiukka taistelu kesti kaksi ja puoli tuntia.
Monte Carlon Masters-turnaus, 2. kierrosta 13.4.
Damir Dzumhur BIZ – Tomas Berdych CZE (6) 6-4, 6(1)-7, 6-3
Stan Wawrinka SUI (4) – Philipp Kohlschreiber GER 7-6(5), 7-5
Benoit Paire FRA (16) – Joao Sousa POR 6-4, 6-3
Dominic Thiem AUT (12) – Taro Daniel JPN 4-6, 6-2, 6-0
Rafael Nadal ESP (5)- Aljaz Bedene GBR 6-3, 6-3
Pablo Cuevas URU – Milos Raonic CAN (10)
David Goffin BEL (11)- Fernando Verdasco ESP
Novak Djokovic SRB (1)- JiriVesely CZE
Richard Gasquet FRA (9) – Lucas Pouille FRA
Paolo Lorenzi ITA – Gael Monfils FRA (13)
Alexander Zverev GER – Marcel Granollers-Pujol ESP
































