Mikko Korhonen avasi golfin Euroopan kiertueen Italian Open -kilpailuntuloksella 71 (par). Hän viimeisteli päivän aikana eaglen, kolme birdietäja viisi bogia.

– Löin paljon hyviäkin rautalyöntejä, mutta huonot lyönnit maksoivat jokakerta bogin. Siinä mielessä oli kyllä hyvin hankala päivä. Tulos on aikaheikko tälle kentälle, kun katsoo missä kärki menee, hän sanoi tiedotteessa.

Eagle syntyi erinomaisen avauksen ja rauta-7:n jälkeen yhdellä putilla par5 -väylällä. Etenkin avauspeli oli koko päivän ajan erinomaista.

Kierroksen alkupuolella Korhonen petasi itselleen puolen kymmentä hyvääbirdie-paikkaa, mutta puttipeli ei toiminut toivotulla tavalla.

– Oli mahdollisuus saada hyvä startti, mutta en vain saanut tippumaan.Lopussa löin pari kertaa ihan lippuun kiinni, ja sain sitten pari tärkeätäbirdietä sisään.

Ensimmäisen päivän jälkeen Korhonen jakaa kilpailussa sijaa 93. Kisantoinen suomalainen Mikko Ilonen (+1) on sijalla 109.

Molemmilla sinivalkoisilla on kuitenkin perjantaina täydet mahdollisuudetedetä jatkokierroksille kilpailussa, jonka cut-raja näyttää asettuvantulokseen -3 tai -4.

Erinomaisissa olosuhteissa pelatun ensimmäisen päivän jälkeen kisanjohtotulos on 64 (-7). Siihen pystyi kuusi miestä, myös Korhosen kanssasamassa ryhmässä pelannut Englannin Matt Wallace.

Perjantaina Korhonen lähtee kentälle kello 10.10 Suomen aikaa. MikkoIlosen lähtöaika on 9.30 Suomen aikaa.

Italian Open -kilpailussa on jaossa palkintorahaa poikkeuksellisen muhkeatseitsemän miljoonaa dollaria, eli 5,95 miljoonaa euroa. Kilpailujärjestetään Monzan keskuspuistossa, aivan maailmankuulun moottoriradanvieressä mutkittelevalla Milano Golf Clubin kentällä.

Lähde: Tiedote.

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)