Joulukuun MM-kotikisoihin valmistautuva Suomen miesten salibandymaajoukkue pääsee pitkästä aikaa kokoontumaan, kun ohjelmassa on harjoitusleiri Eerikkilässä 3. – 6. kesäkuuta.

MM-ehdokkaat kokoontuvat Eerikkilään keskiviikkoiltana 3.6., ja torstai on omistettu testeille, joiden otsikoina komeilevat InBody, ketteryys, SM-juoksu, SM-pallo, pallonhallinta, nopeuskestävyys, itsearvioinnit ja lihaskuntotesti. Sekä perjantain että lauantain ohjelmassa on sitten kaksi lajiharjoitusta.

– Tehdään niitä testejä, joita vielä ei ole ehditty, ja lajiakin päästään testaamaan, päävalmentaja Petteri Nykky kertoo.

– Nähdään, miltä sähly tuntuu pitkästä aikaa. Uskon, että päästään ihan lajillekin, Nykky vastaa kysymykseen, tuovatko koronan varotoimet kaukaloon poikkeuksellisia reunaehtoja.

Eerikkilään sai kutsun 23 pelaajaa, ja nimilista näyttää varsin tutulta. Otto Lehkosuo on tällä tietoa ainoa, jolla loukkaantuminen estää osallistumisen.

– Lisäksi Tatu Väänänen ja Joonas Pylsy ovat poissa, kun ovat Sveitsissä, josta matkustaminen tietäisi karanteenia molempiin suuntiin, päävalmentaja Nykky lisää.

Miesten maajoukkueen leiriryhmä 3.- 6.6.

Maalivahdit

Joonas Kaltiainen Oilers
Lassi Toriseva Classic

Kenttäpelaajat

Aaro Astala Westend Indians
Mikko Hautaniemi TPS
Sami Johansson Classic
Jonne Junkkarinen Happee
Miko Kailiala TPS
Valtteri Kainulainen Westend Indians
Rasmus Kainulainen Oilers
Lauri Kapanen EräViikingit
Juha Kivilehto Classic
Jani Kukkola EräViikingit
Janne Lamminen Classic
Ville Lastikka Classic
Mikko Leikkanen Classic
Jami Manninen HC Rychenberg Winterthur (Sveitsi)
Mika Moilanen EräViikingit
Jussi Piha Classic
Eemeli Salin Classic
Nico Salo Classic
Krister Savonen SV Wiler-Ersigen (Sveitsi)
Lauri Stenfors TPS
Matias Veikkola Oilers

Lähde: Salibandyliiton tiedote

LUE MYÖS: Saga Andersson ällistytti pukeutumisellaan Kalevan kisoissa (UrheiluAreena.fi)