Matilda Castren aloitti Ladies European Touriin kuuluvan Saudi Ladies International -kilpailun mukavasti pelattuaan avauspäivänä tuloksen 70 (-2). Kun kierros on vielä iltapäivän pelaajien osalta kesken, on Castrenin sijoitus jaettu 26:s.
Royal Greens Golf & Country Clubin ensimmäiseltä väylältä pelinsä aloittanut Castren teki päivän aikana mukavat viisi birdieä, mutta enempäänkin olisi ollut saumoja.
– Kentälle jäi vähän lyöntejä tänään. Olisin voinut pelata pari lyöntiä paremman tuloksen, jos olisin ollut avausten jälkeen useammin väylällä, Castren kertoi tiedotteessaan.
Hieman vinoon lähteneet avaukset eivät lannistaneet Castrenia, vaan päivään mahtui paljon positiivistakin. Eniten Castrenia avauspäivän pelissä miellyttivät kentän pisimmille väylille tulleet onnistumiset.
– Tein neljä birdieä parvitosille. Wedget olivat tänään hyviä, ja muutama hyvä puttikin tuli.
Saudi-Arabian talvituulet olivat torstaina juuri niin voimakkaita kuin oli ennakkoon ennustettu. Aamulla tuuli oli vielä maltillinen, mutta iltapäivällä puhalsi jo voimakkaasti. Perjantaina iltapäivällä pelaava Castren kuitenkin kertoi, ettei silloin pitäisi olla välttämättä ihan tämän päivän kaltaista tuulta.
Castren oli kierroksensa jälkeen todella positiivisin mielin myös kisakentästä ja -paikasta.
– Tämä on kyllä todella hyvä kenttä. On kiva pelata täällä, ja on ollut muutenkin mukavaa tähän asti. Lähdetään katsomaan, miten loput päivät menevät, Castren totesi.
Kilpailun kärkipaikkaa jakavat tässä vaiheessa Uuden-Seelannin Lydia Ko ja Thaimaan Pajaree Anannarukarn tuloksella -8.
Lähde: Matilda Castrenin tiedote
Lue myös: Sami Välimäki upeasti toiseksi Singaporessa – tienasi kovat palkintorahat
Lue myös: Palloliitto keräsi suurimman avustuspotin – näin OKM jakoi avustuksia järjestöille

































