Pariluistelun viisinkertaisen maailmanmestarin Aliona Savchenkon uusi pari, ranskalainen Bruno Massot joutuu edelleen odottamaan lupaa kilpailla Saksan väreissä. Kansainvälinen luisteluliitto ISU ilmoitti tiistaina, ettei se myönnä Massot’lle kilpailulupaa, vaan Ranskan ja Saksan liittojen on selvitettävä asia keskenään.

Massot haluaisi jatkaa uraansa Savchenkon parina ja Saksan väreissä. Ranskan luisteluliitto FFSGei kuitenkaan ole halukas antamaan hänen vaihtaa edustusoikeuttaan. Saksan luisteluliiton DEU:nmukaan FFSG vaati aluksi DEU:lta 70000 euron siirtokorvausta, mutta on sittemmin pudottanutvaatimuksensa 30000 euroon.

DEU pitää kuitenkin kiinni kannastaan, ettei ole liiton asia rahoittaa siirtoa. Sen vuoksiSavchenko ja Massot eivät edelleenkään pysty osallistumaan kilpailuihin tai näytöksiin.

Massot on jättänyt Saksan viranomaisille kansalaisuushakemuksen. Pari harjoittelee yhdessäOberstdorfissa tähtäimenään Pyeongchangin 2018 talviolympialaiset.

Savchenkon kanssa menestyksekkäästi luistellut Robin Szolkowy päätti kilpauransa keväällä 2014 ja on siirtynyt valmennustehtäviin. Pari voitti viisi MM-kultaa, neljä EM-kultaa ja kaksi olympiapronssia.

Kuvassa Savchenko ja Szolkowy Sotshin olympiakisojen taitoluistelun loppunäytöksessä.

LUE MYÖS: Kiekkojätti Mico Lampinen teki valitettavia paljastuksia EM-pettymyksen jälkeen (UrheiluAreena.fi)