Milwaukee Bucks ei suostu häviämään koripalloliiga NBA:ssa. Detroitissa vieraillut Bucks kukisti keskiviikkona paikallisen Pistonsin 127-103 ja venytti voittoputkensa jo 13 ottelun mittaiseksi.
Parketin hahmona hääri jälleen kerran Milwaukeen Giannis Antetokounmpo, joka heitti 35 pistettä. Kreikkalaistähti suuntasi katsettaan jo perjantaille, jolloin Bucks isännöi Kawhi Leonardin ja Paul Georgen tähdittämää LA Clippersia.
– Odotan innolla jokaista ottelua, mutta tietenkin perjantaina on iso ottelu. Clippers on yksi liigan parhaista joukkueista. Meillä on hieno joukkue, jolla on aina mahdollisuus voittaa. Niin kauan kuin meillä on se mahdollisuus, niin asiat ovat hyvin, Giannis sanoi seuran verkkosivuilla.
Milwaukee (19 voittoa – 3 tappiota) johtaa Itäistä konferenssia ja jakaa koko NBA:n kärkipaikkaa Los Angeles Lakersin kanssa.
– Bucks on syystäkin liigan kärkipaikalla. Tämä oli hyvä testi meille, Pistonsin tähtilaitahyökkääjä Blake Griffin totesi Detroit News -lehdelle.
Khris Middleton heitti Milwaukeelle 17 pistettä. Eric Bledoes pussitti 13 pistettä.
Detroitin sentteri Andre Drummond saalisti 23 pistettä ja 14 levypalloa. Langston Galloway heitti 20 ja Griffin 16 pistettä.
Detroit (8-14) majailee Itäisessä konferenssissa sijalla 11.
NBA tiistaina 03.12.2019:
Charlotte – Golden State106-91
Detroit – Milwaukee103-127
Orlando – Phoenix128-114
Boston – Miami112-93
Atlanta – Brooklyn118-130
Oklahoma City – Indiana100-107
Chicago – Memphis106-99
Dallas – Minnesota121-114
Utah – LA Lakers96-121
Portland – Sacramento127-116
































