Muun muassa Ria Novosti -lehti kertoo, että venäläisurheilijat nähdään helmikuun talviolympialaisissa.

Kansainvälinen olympiakomitea päätti viime viikolla, etteivät venäläisurheilijat saa kilpailla Venäjän lipun alla, vaan he joutuvat osallistuessaan kilpailla niin sanotun neutraalin lipun alla.

Venäläislähteiden mukaan Venäjän olympiakomitea on päättänyt, että se tukee urhelijoita, jotka haluavat kilpailla Etelä-Koreassa neutraalin lipun alla.

Vaikka Venäjän olympiakomitea tukeekin urheilijoita, ei se vielä tarkoita, että KHL-jääkiekkoilijat olisivat mukana turnauksessa. Lopullisen päätöksen tekee KHL.

Jo aiemmin NHL jättäytyi pois olympialaisista, joten KHL:n jäädessä sivuun tulisi kiekkoturnauksen taso laskemaan huomattavasti.

Venäjän olympiakomitean päätös on kuitenkin KHL-pelaajien kannalta hyvä asia, sillä se helpottaa myös KHL:n päätöstä olympialaisia koskien.

LUE MYÖS: Suomalaisjuoksijalla meni kaikki ”totaalisen perseelleen” – Alisa Vainio kommentoi yhdellä sanalla (UrheiluAreena.fi)