Roberto De Zerbi on valmis päästämään Lucas Bergvallin pois Tottenhamista. Ruotsalaistaituri on vaatinut siirtoa pois lontoolaisseurasta.

Standard Sport uutisoi Bergvallin. 20, jättäneen Tottenhamille siirtopyynnön. Keskikenttäpelaaja on jäänyt Spursissa pienelle vastuulle.

Bergvall siirtyi Tottenhamiin Tukholmasta Djurgårdenin riveistä kesällä 2024. Ruotsalainen sai viime kaudella 23 Valioliiga-otteluun vain 967 minuuttia peliaikaa.

Myös nilkkavamma piti Bergvallin tammikuun lopusta maaliskuun puoliväliin vajaat kaksi kuukautta sivussa.

Bergvall edusti Ruotsia kesän MM-turnauksessa.

Bergvall toivoisi Standardin mukaan siirron myötä suurempaa peliaikaa ja minuutteja itselleen vahvalla kasipaikalla. De Zerbi on valmis luopumaan keskikenttäpelaajasta.

– Aloitettuani Tottenhamissa, tein asian hyvin selväksi. He jotka eivät halua jäädä Tottenhamiin, eivätkä ole tyytyväisiä, voivat lähteä, De Zerbi muistutti lehdistölle.

– Haluan pelaajia, jotka haluavat jäädä tänne ja menevät Tottenhamin stadionille isosti motivoituneina.

De Zerbi ei ole vielä aloittanut keskusteluja Bergvallin kanssa. Ruotsalainen on ollut Standardin mukaan turhautunut kommunikaation puutteesta.

– Tulen tekemään sen seuraavien päivien aikana. Me teemme silloin parhaan päätöksen seuran, Lucasin ja minun kannaltani, Tottenham-luotsi selitti.

– Lucas on epäilemättä suuri lahjakkuus. Meillä tulee olemaan paljon kilpailua, koska meillä on kaksi pelaajaa jokaiselle paikalle. Jos hän haluaa jäädä, olen tyytyväinen. Jos ei, meidän täytyy löytää uusi ratkaisu.

LUE MYÖS: Suomalaisjuoksijalla meni kaikki ”totaalisen perseelleen” – Alisa Vainio kommentoi yhdellä sanalla (UrheiluAreena.fi)