Johanna Matintalo ja Kerttu Niskanen ovat raivanneet tiensä maailmancupin päätösviikonlopun Ruotsin Falunissa käynnistäneen perinteisen hiihtotavan sprintin puolivälieristä jatkoon.

Krista Pärmäkoski, Katri Lylynperä, Jasmi Joensuu ja Jasmin Kähärä painelivat hekin aika-ajoista jatkoon, mutta erävaihe oli heille liikaa.

Matintalo oli aika-ajojen kolmanneksi nopein ja hänellä kulki vahvasti myös erävaiheessa. Matintalo oli erässään toinen Ruotsin Jonna Sundlingin takana. Sundling on ollut Falunissa suorastaan mykistävän ylivoimainen. Niskanen oli erässä kolmas.

Pärmäkoski hiihti neljännessä erässä. Hänen edelleen ehti kolme urheilijaa.

Lue myös:Suomen naishiihtäjillä kulkee upeasti Ruotsissa – mutta onko tämä tykki liian kova pala lyötäväksi?

LUE MYÖS: Suomalainen hiihtoässä pihalle maajoukkueesta – näin päävalmentaja kommentoi Ylelle (UrheiluAreena.fi)