Kouvola ja Vimpeli ottivat vakuuttavat voitot miesten Superpesiksen tiistain kierroksella.

Kouvola kaatoi Haminan jaksoin 2-0. Sarjajohtajan tekeminen oli hurjaa katseltavaa, kun se löi avausjaksolla 24 juoksua ja piti vieraat nollilla. Toinen jakso meni isännille 8-4. Kouvolan tehokkaimmat pelaajat olivat Matti Latvala (3+4) ja Juha Korhonen (2+7).

Myös Vimpelin lyöntivire oli kohdillaan, kun se voitti Hyvinkään 2-0. Vimpeli voitti avausjakson 3-0, mutta toisella jaksolla se iski 14 juoksua vieden jakson neljän juoksun erolla. Vimpelin parasta antia esitti Janne Mäkelä tehoillaan 1+8.

Tiistain kierroksella voittoihin ylsivät myös Seinäjoki ja Koskenkorva. Seinäjoki löi Raahen 2-1 kotarissa ja Koskenkorva Kiteen 2-1 niin ikään kotarissa.

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)