Ruotsi on aiheuttanut Suomelle ikäviä asioita talviolympiakisoissa läpi vuosikymmenten. Juha Miedon sadasosasekuntitappio Thomas Wassbergille Lake Placidissa 1980 ja Leijonien olympiafinaalitappio Torinossa 2006 lienevät katkerimmat Ruotsi-muistot.
Myös Pyeongchangissa ruotsalaisilta tuli ikäviä tekoja Suomen kannalta. Roope Tonteri jäi ensimmäisenä laskijana rannalle lumilautailun slopestylen finaalista. Ruotsalainen Niklas Mattsson pudotti Tonterin finaalista 0,93 pisteellä.
Tonteri kommentoi tunteitaan Twitterissä huumorityyliin:
– Kyllähän se ottaa päähän, kun Ruotsin poika pudotti. Mutta lätkäpelaajat antavat niille köniin, ei mitään hätää, Tonteri kommentoi Suomen olympiajoukkueen Twitter-tilillään.
Suoritukseensa Tonteri oli ihan tyytyväinen.
– En ole tehnyt tuollaista rania kertaakaan treenien aikana. Se meni tosi hyvin. Olin tosi fileissä siitä, että en tehnyt niitä juttuja, joita meikä on tehnyt viimeiset viisi vuotta. Se on ollut sellaista pyörimistä reileissä. Tosi hyvä fiilis jäi, hän ilmoitti Twitterissä.
Kaikki neljä suomalaiskilpailijaa putosivat finaalista. Peetu Piiroisen sijoitus oli kymmenes, Rene Rinnekankaan 13:s ja Kalle Järvilehdon 15:s. Rinnekangas loukkasi olkapäänsä ja joutui käymään sairaalassa.
































