Espoon urheilugaalassa on valittu ensimmäiset Espoo Hall of Famen jäsenet. Kunnian saivatJere LehtinenjaMarjo Matikainen.

Jere Lehtisestä ja Marjo Matikainen-Kallströmistä tuli ensimmäiset Espoo Hall of Famen jäsenet.

Lehtinen ja Matikainen-Kallström saivat kutsun Hall of Fameen sillä perusteella, että he ovat espoolaisia urheilijoita, joilla on ollut merkittävä kansainvälinen ura.

Matikainen-Kallström muistetaan aikansa huippuhiihtäjänä. Matikainen-Kallström on saanut maastohiihtourallaan 11 arvokisamitalia. Uran huippuvuosinaan 1987–1989 hän on voittanut kolme maailmanmestaruutta sekä olympiakultaa. Lahden maailmanmestaruuskilpailuissa 1989 Matikainen-Kallström on saavuttanut suomalaisittain ainutlaatuisella tavalla mitalin kaikista viidestä naisten hiihtolajista.

Jere Lehtinen muistetaan merkittävästä jääkiekkoilija urastaan. Hän pelasi pitkän uran NHL:ssä ja saavutti Leijonissa useita arvokisamitaleita, muun muassa vuoden 1995 maailmanmestaruuden. Lehtinen voitti myös Stanley Cupin vuonna 1999 Dallas Starsin paidassa. Lehtinen on palkittu myös NHL:n parhaalle puolustavalle hyökkääjälle annettavalla Frank J. Selke Trophylla kolme kertaa.

Lue myös: Rene Fasel sai Venäjän kansalaisuuden – Putinin kaveri saa pitää silti arvonimensä

Kuva: Jääkiekkoliitto