Taistelu koripallon NBA-liigan Läntisen konferenssin voitosta jatkuu tiukkana. Denver Nuggets kukisti perjantaina Oklahoma City Thunderin vieraissa 115-105.

– Ilmiömäinen voitto vaikeassa paikassa, kun vielä pelasimme peräkkäisinä iltoina. Olen todella ylpeä jätkistämme. Tämä oli iso voitto meille, Denverin päävalmentaja Michael Malone intoili seuran verkkosivuilla.

Denver (51 voittoa-24 tappiota) nousi Läntistä konferenssia johtavan Golden State Warriorsin (51-24) rinnalle. Golden State hävisi perjantaina jatkoajalla Minnesota Timberwolvesin hallissa 130-131.

Jamal Murray teki Denverille 27 pistettä. Sentteri Nikola Jokic saalisti 23 pistettä ja 16 levypalloa.

Denver oli saanut edellisenä iltana turpaansa Houston Rocketsilta 27 pisteen erolla.

– Eilisen illan rankan tappion jälkeen meidän piti antaa parastamme. Me tiesimme, että Thunder on erittäin taitava ja fyysinen joukkue, joka ei koskaan luovuta. Me pelasimme todella hyvää koripalloa tänään, Jokic hehkutti.

Oklahoma Cityn Russell Westbrook heitti 27 pistettä. Paul George pussitti 25 pistettä.

Oklahoma City (44-32) majailee lännen viimeisellä playoff-paikalla, mutta voi realistisesti nousta vielä jopa viidenneksi. Thunder ei ole vielä matemaattisesti varmistanut playoff-paikkaansa, mutta käytännössä kyllä.

NBA perjantaina 29.03.2019:

Boston – Indiana114-112
Atlanta – Portland98-118
Minnesota – Golden State131-130 (ja)
Oklahoma City – Denver105-115
Utah – Washington128-124
LA Lakers – Charlotte 129-115

https://twitter.com/NBA/status/1111845505544282112

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)