Suomen miesten joukkue oli maailmancupin 4×7,5 kilometrin viestin voittotaistelussa kiinni vielä kahden ensimmäisen hiihtäjän jälkeen Salpausselällä, kunnes kaikki romahti kolmannella osuudella.
Lauri Vuorinen hiihti avausosuuden loistavasti ja Iivo Niskanen nosti Suomen kärkipaikalle toisen osuuden jälkeen.
Perttu Hyvärinen hyytyi kuitenkin täydellisesti kolmannella osuudella ja Ristomatti Hakola teki ankkurina sen, mikä oli enää mahdollista. Suomi sijoittui kotiyleisönsä edessä kuudenneksi.
– Tekemätön paikka, vähän niin kuin Lillehammerin viestissä, Niskanen kuittasi oman suorituksensa Ylen haastattelussa.
Niskanen tarkoitti tällä, että hänellä ei ollut lumipyryssä mahdollisuutta repiä enempää eroa muihin.
Niskanen oli lauantaina Salpausselän juhlittu sankari, kun hän voitti komealla tavalla 15 kilometrin perinteisen hiihtotavan kisan.
– Vire ei ollut tänään sen kummempi kuin eilen. Ei se ollut silloinkaan posketon. Tasaista menoa, Niskanen kuittasi Salpausselän urakkansa.
































