Tero Hyppölä sijoittui vuorokauden juoksun MM-kilpailuissa Torinossa parhaana suomalaisena 17:nneksi. Anni Liukka oli naisten kilpailussa parhaana suomalaisena 34:s. Suomi sijoittui sekä miesten että naisten joukkuekilpailussa yhdeksänneksi.

Hyppölä juoksi 24 tunnissa 244,5 kilometriä ja on Suomen kaikkein aikojen tilastossa Jari Tompon ja Jari Soikkelin jälkeen kolmanneksi.– Olen tyytyväinen. Kilpailu meni suunnitelmien mukaan. Tavoitteeni oli 240 kilometriä, Tero Hyppölä kertoi tiedotteessa.

Toiseksi paras suomalainen oli 34:nneksi sijoittunut 48-vuotias porvoolainen Stefan Smeds. Hän juoksi Suomen kaikkien aikojen tilastossa yhdeksänneksi tuloksella 233,231 kilometriä.

Kolmanneksi paras suomalainen oli 67-vuotias kaarinalaisen Finnish Marathon Runnersin Pertti Kalliola ikäisekseen mahtavalla tuloksella 210,572 kilometriä. Suomi sijoittui kolmihenkisessä joukkuekilpailussa hienosti yhdeksänneksi 34 maan joukossa.Kolme vuotta sitten MM-kilpailuissa kuudenneksi Suomen ennätyksellä 252,250 kilometriä sijoittunut Jari Tomppo joutui tällä kertaa keskeyttämään jo neljän tunnin kohdalla.

Juoksijat kiersivät Torinon kaduilla kahden kilometrin lenkkiä. Kierroksella oli yksi jyrkkä ylämäki ja paljon loivasti kumpuilevaa maastoa. Lähtö ja maali olivat Primo Nebiolo-stadionilla. Juoksijat kiersivät stadionin juoksuradan jokaisella kierroksella.

Aikaisemmin Hyppölän päälaji oli triathlon. Hän on sijoittunut triathlonin henkilökohtaisessa MM-kilpailussa kaksi kertaa seitsemänneksi, vuosina 1999 ja 2001, sekä joukkuekilpailussa pronssille 1999.

”Toivottavasti myös kroppa kestää joskus kaiken tahdonvoiman”

Seitsemän vuotta juoksua harrastanut kaarinalainen Anni Liukka oli naisten kilpailussa yllättäen paras suomalainen. Hän sijoittui 34:nneksi Suomen kaikkien aikojen tilaston seitsemänneksi parhaalla tuloksella 202,444 kilometriä.

Suomi sijoittui 28 maan joukossa erittäin tasaisella suorituksella upeasti yhdeksänneksi joukkueella Tarja Antell, Jaana Toivonen ja Jaana Thorström. Liukka ei päässyt joukkueeseen, koska joukkue valittiin etukäteen ennätysten perusteella ja Liukalla oli ennen kilpailua suomalaisista huonoin ennätys.

Liukka, 31, kohensi toisessa vuorokaudenjuoksussaan ennätystään peräti 29 kilometrillä ja singahti Suomen kaikkien aikojen tilastossa seitsemänneksi.

– Olen tulokseen tosi tyytyväinen. Päivällä 20 asteen lämpö tuntui kuumalta, kun Suomessa ei ole sellaiseen vielä tänä keväänä tottunut. Huoltajamme tekivät hyvää työtä juottamalla, syöttämällä ja vilvoittamalla, Liukka kiitteli.

– Viimeiset tunnit olivat pitkiä. Etureisien kestävyydessä on eniten parannettavaa. Henkinen kantti ja tahdonvoima ovat vahvimmat ominaisuuteni.Toivottavasti myös kroppa kestää joskus kaiken tahdonvoiman, Liukka naurahti.

LUE MYÖS: Suomalainen yleisurheilija vaihtoi lajia – voitti kylmiltään heti kaikki (UrheiluAreena.fi)