Suomen maastohiihtojoukkue, mäkihyppyjoukkue ja yhdistetyn joukkue ovat nimetty ensi viikonlopun maailmancup-kilpailuihin.

Maastohiihdon maailmancup-riennot jatkuvat Italian Toblachissa, missä hiihtävät myös viime viikon taukoa pitäneet Matti Heikkinen ja Iivo Niskanen.

Heikkisen ja Niskasen lisäksi Suomen miesten joukkueessa hiihtävät Lari Lehtonen, Ari Luusua, Ville Nousiainen ja Anssi Pentsinen. Naisten joukkueeseen nimettiin Anne Kyllönen, Laura Mononen, Kerttu Niskanen, Krista Pärmäkoski, Riitta-Liisa Roponen ja Aino-Kaisa Saarinen.

Mäkihyppymaajoukkueen kausi jatkuu puolestaan Sveitsin Engelbergissä. Suomelta kisaan lähtevät Antti Aalto, Andreas Alamommo ja Eetu Nousiainen. Naisissa kisaavat Susanna Forsström ja Julia Kykkänen.

Yhdistetyn maailmancup-pisteistä taistellaan Norjan Ramsaussa. Suomalaisista mukana ovat lkka Herola, Eero Hirvonen, Hannu Manninen, Leevi Mutru ja Arttu Mäkiaho.

LUE MYÖS: Suomalaisjuoksijalla meni kaikki ”totaalisen perseelleen” – Alisa Vainio kommentoi yhdellä sanalla (UrheiluAreena.fi)