Suomen miehet aloittavat beach volleyn olympiakarsinnat 8.-9. kesäkuuta Kyproksella.
Larnakassa pelattavassa Euroopan karsintaturnauksessa eli Continental Cupissa Suomea edustavat Jyrki Nurminen ja Santeri Siren sekä Pekka Piippo ja Teppo Pulkkinen. Valintaperusteena käytettiin FIVB:n rankingia, jossa Nurminen ja Siren ovat sijalla 52, Piippo ja Pulkkinen 218:s.
– Uskon pelin olevan kesäkuussa jo hyvällä tasolla. Joukkue matkustaa Kyprokselle paria päivää ennen turnausta valmistautumaan peleihin ja tutustumaan olosuhteisiin, valmentaja Jussi Tommola kertoo Lentopalloliiton tiedotteessa.
Kahdesta paikasta toukokuussa 2020 järjestettävälle toiselle kierrokselle taistelevat isäntämaan ja Suomen lisäksi Ranska ja Moldova.
– Jatkopaikkaa lähdetään tavoittelemaan, kovin vastus lienee Ranska, Tommola ennakoi.
Euroopan maarankingin perusteella kahdeksan parasta maata aloittaa pelinsä Continental Cupissa suoraan toiselta kierrokselta. Tuossa ryhmässä ovat mukana myös Suomen naiset.
Lähde: Lentopalloliiton tiedote































