MotoGP-luokassa kilpailee meneillään olevalla kaudella 12 tiimiä ja 24 kuljettajaa. Kaudella 2019 kuninkuusluokka kokee näillä näkymin yhden tiimin ja kahden kuljettajan takaiskun.

Tässä vaiheessa vaikuttaa hyvin todennäköiseltä se, että MotoGP-luokassa nähdään ensi vuonna enää 22 pyörää.

Loven nykyiseen määrään tekee kriisin keskellä kärvistelevä, Hondalla kilpaileva Marc VDS Racing. Mika Kalliotakin takavuosina ajattaneen belgialaistiimin kuviot ovat olleet sekaisin alkukesästä lähtien, kun omistaja Michael van der Straten ja tiimipomo Michael Bartholemyn sukset menivät ristiin. Bartholemy ei ole enää tiimin palveluksessa.

Kuninkuusluokan pyörämäärä saattaa palata nykyiselleen niinkin myöhään kuin kaudella 2021. Valentino Rossin odotetaan lopettavan aktiiviuransa kauteen 2020, jonka jälkeen hän tulee kuninkuusluokan oman VR46-tiiminsä pomon roolissa.

MotoGP-sarjassa oli tarkoitus ajaa ensi kaudella 20 osakilpailua. Todennäköisempänä vaihtoehtona pidetään kuitenkin nykyistä 19 GP:n kattausta, sillä Suomi ja KymiRing olisivat tulossa sarjaan mukaan vasta kaudella 2020.