Rallin MM-sarjan alkuun on enää puolitoista kuukautta. Tallit ovat testanneet, testaavat ja tulevat testaamaan uusia hybridiautojaan ennen tammikuun jälkipuoliskolla Monte-Carlosta käynnistyvää kautta 2022.
Toyota koki takaiskun marraskuun lopussa, kun testit jouduttiin keskeyttämään Ranskassa marraskuun lopulla.
– Meidän täytyi lopettaa testit, kun Elfyn (Evans) ajoi ulos, koska meillä ei ollut tarpeeksi osia mukana auton korjaamiseksi. Se johtuu sitä, että me yhä teemme osia uuteen autoon, Toyotan tallipäällikkö Jari-Matti Latvala kertoi rallin MM-sarjan verkkosivuilla.
Toyota pääsee uudestaan testaamaan GR Yaris WRC Rally1 -nimellä kulkevaa autoaan ensi viikolla. Nyt myös kahdeksankertainen maailmanmestari Toyotan Sebastien Ogier pääsee hybridiauton rattiin.
– Aikataulu tulee olemaan tiukka. Meillä ei todellakaan ole ylimääräistä aikaa emmekä saa tuhlata yhtään aikaa. Kaikki ajaminen on todella tärkeätä. Odotamme innolla Sebastienin tuntemuksia autosta, Latvala jatkoi.
Kohta edessä on myös uusien ralliautojen tyyppihyväksyntä. Toyota joutuu sitä ennen tekemään tiettyjä ratkaisuja autonsa tekniikan suhteen.
– Onko meillä tarpeeksi dataa siitä, että tämä olisi parasta kaikille erikoiskokeille ja kaikille tien pinnoille? Se on aika vaikea valinta. Tämä on vaikeaa, koska meidän täytyy testata paljon pienen ajan sisällä, Latvala mietiskeli.
Latvala ei kuitenkaan ole kaivanut tässä vaiheessa paniikkinappulaa esiin.
– Täytyy sanoa, että olen aika tyytyväinen tilanteeseemme.

































