Toyotan Esapekka Lapin uran ensimmäisestä Meksikon MM-rallista muodostui pettymmys. Lappi ajoi ulos seitsemännellä erikoiskokeella.

– Päivä oli todella vaikea minulle. Aamu oli pettymys ja sitten tein aika typerän virheen iltapäivällä. Vasemmalle kääntyvässä 90 asteen mutkassa tulin väärää linjaa ja ajauduin leveäksi ja ulos tieltä. Auto ei vahingoittunut pahasti, mutta emme saaneet sitä takaisin tielle, Lappi kertoi Toyotan tiedotteessa.

Lappi pystyy jatkamaan rallia lauantaina.

– Päivästä ei irronnut paljon positiivista, mutta toivottavasti saamme huomenna jotain aikaiseksi Lappi totesi.

Lappi on jo lähes puolen tunnin päässä kärjestä sijalla 18.

– Näin vaikean rallin ajaminen ensimmäistä kertaa ei ole ollut helppoa Esapekalle. Hyvä asia on se, että miehistö ja auto ovat hyvässä kunnossa huomista varten, joten hän voi kerätä lisää kokemusta, Toyotan tallipäälikko Tommi Mäkinen sanoi.

https://twitter.com/TGR_WRC/status/972255809865441281

LUE MYÖS: Saga Andersson ällistytti pukeutumisellaan Kalevan kisoissa (UrheiluAreena.fi)