Sebastien Ogier sai tyytyä Portugalin rallissa kakkostilaan. Perjantaina hän joutui tienraivaajaksi ja antoi paljon tasoitusta. Lauantain ja sunnuntain kiri ei riittänyt hänelle voittoon.

– Tiedän, että jotkut ovat tyytyväisiä. Jotkut ovat tyytyväisiä, koska paras ei voittanut, Ogier sanoi WRC:n ralliradiossa kisan päätyttyä.

Paljoa Ogier ei silti hävinnyt. Hän voitti kisan päättäneen power stagen ja saalisti kisasta 21 pistettä. MM-sarjassa toisena olevaa Andreas Mikkelseniä hän johtaa nyt 40 pisteellä.

Kisan voittaja Jari-Matti Latvala kykeni kuromaan Ogierin etumatkaa vain kuudella pisteellä. Ogier on Latvalaa 57 pistettä edellä.

LUE MYÖS: Kiekkojätti Mico Lampinen teki valitettavia paljastuksia EM-pettymyksen jälkeen (UrheiluAreena.fi)