Hyundain Ott Tänakilla on vielä teoreettinen mahdollisuus haastaa Toyotan Kalle Rovanperä väännössä rallin maailmanmestaruudesta, kun kaudesta on ajamatta kolme osakilpailua. Se mahdollisuus on kuitenkin seitinohut, sillä Rovanperällä on yhä 53 etu puolellaan.

Ero olisi kuitenkin ollut sunnuntaina päättyneen Kreikan osakilpailun jälkeen seitsemän pistettä vähemmän, mikäli Hyundai olisi määrännyt voiton napanneen Thierry Neuvillen tekemään Tänakille tilaa kisan kärjessä.

Tallimääräys tuli, mutta se ei ollut mieluinen Tänakille. Hyundain iso pomo Sean Kim oli määrännyt, että tilanne jäädytetään: Neuville voittaa, Tänak ajaa toiseksi ja Hyundai-trion täydentänyt Dani Sordo kolmanneksi.

– Kaikki on mahdollista niin kauan, kun se (kausi) loppuu, Tänak toteaa Dirtfish-sivustolla viitaten mestaruuteen.

– Mutta tarkoitan, että sen tekeminen yksin voi olla hieman vaikeaa, Tänak jatkoi ilmeisen vihjailevaan sävyyn.

Tänakin kommentti tulkittiin selvänä viittauksena hänen osaltaan harmilliseen tallimääräykseen.

Dirtfish pyysi Tänakia täsmentämään, mitä hän tarkoitti sanomalla ”tekemällä yksin”. Tarkoittaako se sitä, että Hyundai on hylännyt varikkohuhujen mukaan tallia tämän kauden jälkeen vaihtamassa olevan Tänakin?

– Ei, ei, ei. Ei se oli niin, Tänak oli tarjonnut nopean vastauksen.

– Tiimissä on paljon ihmisiä, jotka ovat todella hyviä, ja teemme yhteistyötä myös teknisellä puolella. Auto on selvästi parantunut, joten asiat hoituvat, Tänak jatkoi kovien kommenttiensa pehmentämistä.

Lue myös:Heikki Kovalainen voitti rallimestaruuden – seuraavana haasteena rallin MM-sarja