Rallicrossin MM-sarja jatkuu tulevana viikonloppuna Loheacin moottoriradalla Ranskassa. Lajin kuninkuusluokan World RX:n MM-pisteissä kuudentena ajava GRX-SET World RX Teamin Niclas Grönholm tavoittelee Ranskasta kauden ensimmäistä finaalipaikkaa.
Grönholmin alkukausi MM-sarjassa on ollut epäonninen. Suomalaiskuljettajan matka molemmissa aiemmissa MM-osakilpailuissa päättyi kanssakilpailijoiden avustamana semifinaalivaihteeseen.
Kahden ajetun osakilpailun jälkeen Supercar-luokan Hyundailla kilpaileva Grönholm ajaa sarjan yhteispisteissä sijalla kuusi. MM-pisteiden kärkipaikka on 29 pisteen päässä, kun MM-mitalisijaan on matkaa 12 pistettä.
– Kauden kaksi ensimmäistä kisaa menivät penkin alle. Ranskaan lähdetään ajamaan rennosti ilman sen kummempia odotuksia. Ajetaan kisa kerrallaan ja nyt keskitytään ajamaan mahdollisimman hyvä tulos Ranskasta. Pisteitä on paljon kurottavana kiinni, mutta kautta on vielä paljon jäljellä ja mitä tahansa voi vielä sattua.
Loheacin 1070 metriä pitkä rallicrossrata sijaitsee Ranskan länsirannikolla Bretagnen niemimaalla. Asfaltti- sekä hiekkasavipohjainen rata on sadekelillä tunnetusti liukas.
– Viimeksi kun vuonna 2019 ajoimme Lohéacissa niin meillä oli hyvä vauhti. Viikonlopulle on luvattu sadetta. Ranskassa rallicrossratojen hiekkaosuudet ovat sellaista savensekaista hiekkaa, joka sateella on äärettömän liukas alusta. Mutta jos sataan niin se on kaikille sama. Rata itsessään on ihan ok, aika simppeli, jossa on vähän ohituspaikkoja.
Loheacin erikoisuus on niin sanottu nopea jokerilenkki, jonka ajaminen on nopeinta tapa ajaa täysi kierros. Kukin kilpailija saa ajaa jokerilenkin kertaalleen erän aikana.
– Jos sataa, nopein tapa on ajaa kierros asfalttipintaisen jokerilenkin kautta. Muutama vuosi sitten kilpailijat ottivat tahallaan varaslähtöjä, joista rangaistuksena seurasi ylimääräinen jokerilenkki.
Tuomaristolta kesti jonkin aikaa tajuta, että rangaistus oli itse asiassa vain hyödyksi. Nyt se on kielletty, Grönholm hymyilee.
– Yritetään löytää autoomme hyvä balanssi, jotta se irtoaisi lähtöviivalta hyvin ja olisi hyvä ajaa. Finaalipaikka on meillä ensisijaisena tavoitteena.
Ranskan MM-osakilpailu Loheacissa alkaa lauantaina vapailla harjoituksilla ja kaksilla alkuerillä. Sunnuntaina ovat vuorossa kaksi viimeistä alkuerää, semifinaalit ja finaali. World RX -luokan finaalivaiheet käynnistyvät alkaen klo 18:00 Suomen aikaa.
Lähde: Tiedote. Kuva: Jan Kåre Rafoss

































