Ruotsin MM-rallin peruuntumisen myötä Suomessa saatetaan ajaa ensi kaudella kaksi MM-osakilpailua.

MM-sarjan järjestäjä ja kansainvälinen autourheiluliitto FIA ovat kiinnostuneet tuomaan Ruotsin lumirallin Suomeen. Ruotsin MM-ralli piti ajaa helmikuussa.

Vielä ei ole varmaa, tullaanko Suomessa ajamaan MM-rallia tänä talvena, mutta selvitystyö käy kuumana.

Looginen vaihtoehto olisi järjestää MM-tapahtuma Rovaniemen Tunturirallissa, mutta aikataulu saattaa koitua ongelmaksi. AKK-Motorsportin hallituksen puheenjohtaja Jarmo Mahonen sanoi MTV Urheilulle, että 15.-16. tammikuuta ajettava kisa pysynee SM-rallina.

Mahosen mukaan MM-kisapaikaksi on tyrkyllä monta paikkakuntaa. Katseet eivät ole pelkästään Lapissa.

– Tietysti aina kun puhutaan lumesta, Lappi on aika luonnollinen vaihtoehto selvittää, ja sitä tehdään tällä hetkellä siellä, mutta sitä tehdään muuallakin. Katsotaan, voitaisiinko sitä muuallakin ajaa, Mahonen sanoi MTV:lle.

Jos Suomi saa lumirallin, kisa ajettaneen joko helmikuussa tai maaliskuussa.

MTV:n juttu: https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/uutta-tietoa-suomen-toiseksi-mm-ralliksi-ehdolla-eri-paikkakuntia-tutkitaan-todella-vakavasti/8014606#gs.o8801n

LUE MYÖS: Annimari Kortteelta hyytävä päivitys – ”Murhaaja olisi ihan hyvin voinut olla tuolla samalla keikalla” (UrheiluAreena.fi)