Aprilia-tallin italialaiskuljettaja Andrea Iannone kävi kirjaimellisesti tulikuumana MotoGP-luokan Valencian yhteistestijaksolla Espanjassa. Iannonen pyörän moottori leimahti liekkeihin hänen kiertäessään Ricardo Tormo-rataa.

Kuninkuusluokassa jo kokeneimpien kuljettajien kaartiin lukeutuva Iannone ei ole todellakaan ollut, eikä ole varsinkaan tämän jälkeen tyytyväinen pyöräänsä.

– Kuolen ajaessani 300 kilometrin tuntivauhtia päin seinää! Olen sanonut tämän jo ainakin yli kymmenen kertaa – tämä pyörä ei toimi!, Iannone jyrisi tallilleen GPone-sivuston mukaan.

MM-kauden jälkeinen testijakso ei tarjonnut Aprilian uuden pyörän osalta mitään positiivista, päinvastoin.

– Olin todella peloissani, kun tulin suoralle ja pyörä syttyi tuleen. Tunsin kuumuutta jaloissani ja öljyä roiskui moottorista. Ja olin myös todella suutuksissani, mutta minusta se on tuollaisessa tilanteesta aika normaalia, MotoGP-luokassa myös Ducatin tehdastallissa kilpaillut Iannone tilitti tuntojaan pahimmasta järkytyksestä toivuttuaan.

Aprilian MotoGP-tallin toimitusjohtajaksi tuli tällä kaudella italialainen Massimo Rivola, jolla on taustallaan lähes 30 vuoden kokemus F1-sarjasta.

Rivola toimi Ferrarilla mm. urheilupomona työskennellen myös Kimi Räikkösen kanssa. Rivola siirtyi Aprilian palvelukseen Ferrarin junioriakatemian päällikön paikalta. Rivolan panosta on pidetty merkittävänä erityisesti Charles Leclercin kehityksen taustalla.

Kuva: Aprilia Racing

LUE MYÖS: Sami Pajari teki yhden asian harvinaisen selväksi – Juha Kankkunen näytti vihreää valoa (RalliF1.fi)