Kristiina Aalto on yksi ensi lauantaina alkavan driftingin SM-sarjan kuljettajatähdistä. 33-vuotias alahärmäläinen on saanut lisää potkua Toyota Soarer -kilpa-autoonsa, joskin pettymyksiäkin on ollut. Radalle UA:n järjestämään Honkajoen SM-avaukseen Aalto on valmis.
Aallon kisakausi starttasi jo Latviassa toukokuun alussa, mutta tuliaisina oli harmittavia pettymyksiä.- Auto ei toiminut kunnolla ja vähän oli omassakin ajossa tekemistä. Nyt kuitenkin odotan innolla, että päästään starttaamaan SM-kausi, Aalto sanoo.
Aallon Toyota Soarerilla on karu historia, mutta nyt sen pitäisi olla entistä ehommassa kunnossa.
– Tämä auto on ollut minulla vuodesta 2013 lähtien. Kori oli menossa paaliin ja me pelastettiin se mutaläjästä. Joka vuosi siinä on mennyt moottori uusiksi ja voiman määrä vaihdellut. Nyt siinä on noin 740 hevosvoimaa, kun esimerkiksi viime kaudella heppoja oli 500. Myös tekniikkaa on uusittu esimerkiksi vaihdelaatikon ja kytkimen osalta, Aalto kertoo SM-kauden alla.
Uudistunut auto on tarkoittanut myös uuden ajotyylin opettelua.
– Vaihdelaatikon kanssa on ollut vähän hakemista ja tällä kaudella käytämme semi-slick-renkaita, joilla pito on huomattavasti parempi. Se tarkoittaa samalla, että auto ei mene sivuluisuun niin helposti kuin aiemmin käytetyillä katurenkailla, Aalto avaa.
Tavoitteet SM-kaudelle 2019 ovat selvät.
– Viime vuonna tähtäsin kymmenen parhaan joukkoon ja se onnistui. Sama tavoite pysyy tänäkin vuonna. Lisäksi toivon, että pääsen ajamaan kaikki kisat, koska viime vuonna se ei onnistunut, Aalto toteaa.

































