Rauman Lukon puolustaja Nuutti Viitasalo on saanut tuomion rahapesurikoksesta. Asiasta kertoo Satakunnan Kansa sivuillaan.
Viitasalon katsottiin olleen osallisena laajassa talousrikosvyyhdissä. Hän oli auttamassa rikoksentekijöitä häivyttämään laittomin keinoin hankitun rahan alkuperää.
Tuomion mukaan Viitasalo vastaanotti vuosina 2020–2021 tililleen noin 12 700 euroa, piti summasta itsellään runsaat tuhat euroa ja siirsi loput eteenpäin.
Viitasalo tunnusti tekonsa ja kertoi toimineensa nuoruuden ajattelemattomuuttaan, mitä käräjäoikeus piti rangaistusta lieventävänä seikkana. Hänet tuomittiin 80 päiväsakkoon, mikä tekee hänen tuloillaan 7360 euroa sekä 80 euron rikosuhrimaksuun.
Viitasalo on pelannut kaksi edelliskautta Lukossa ja kirjautti viime kaudella 60 ottelussa 20 (8+12) tehopistettä. Hän on Liiga-urallaan pelannut myös kahden kauden ajan SaiPassa sekä muutaman pelin Jokereissa KHL:ää.
Leijonien paidassa hänet on nähty viidesti.
































