Video: Sportivo TV

Harry Kane on viime aikoina yhdistetty yllättäen Barcelonaan korvaamaan MLS:ään siirtynyt Robert Lewandowski. Bayern München ei aio kuitenkaan päästää hänestä irti.

32-vuotiaan Englannin maajoukkuekapteenin nykyinen sopimus Bayernin kanssa päättyy kesällä 2027. The Athletcin mukaan seura haluaa solmia hyökkääjän kanssa jatkosopimuksen, ja Kane itse viihtyy Münchenissä.

Barcelona otti yhteyttä Kanen edustajiin selvittääkseen tämän saatavuuden, mutta pelaajan leiri teki selväksi, ettei hänen tulevaisuudestaan keskustella ennen MM-kisojen päättymistä. Samalla katalonialaisseuralle kerrottiin, että Kane on tyytyväinen nykyiseen tilanteeseensa Bayernissa.

Kanella oli tänä kesänä mahdollisuus aktivoida sopimuksessaan ollut ulosostopykälä, mutta se olisi edellyttänyt ilmoitusta Bayernille jo tammikuussa. Hyökkääjä päätti olla käyttämättä kyseistä mahdollisuutta.

Kane siirtyi Tottenhamista Bayerniin elokuussa 2023 yli 100 miljoonan euron siirtosummalla. Kolmen kauden aikana hän on tehnyt saksalaisseuralle jo 146 maalia, mikä nostaa hänet Bayernin kaikkien aikojen maalintekijätilastossa seitsemänneksi. Hän on voittanut seurassa myös kaksi Bundesliigan mestaruutta.

Päättyneellä kaudella Kane viimeisteli kaikissa kilpailuissa yhteensä 61 maalia ja antoi seitsemän maalisyöttöä 51 ottelussa.

LUE MYÖS: Ella Junnilan ”kansalaisuus muuttui ranskalaiseksi” (UrheiluAreena.fi)