Kotimainen karting-kausi huipentuu tulevana viikonloppuna Lahdessa, kun edessä ovat kauden viimeiset finaalilähdöt. Kaikissa luokissa mestaruuksien kohtalo on sinetöimättä ja kovaa taistelua korkeimmista sarjapisteistä tullaan varmasti näkemään molempina päivinä.

Yamaha-luokassa neljä viimeisintä finaalilähtöä ovat olleet Hyvinkään UA:n Kaisa Eiristön suvereenia hallintaa. Neljä voittoa ovat nostaneet Eiristön kärkipaikalle ohi alkukaudesta johtaneen Oskari Akkasen. Ero kaksikon välillä ennen Lahtea on 22 pistettä. Kolmantena luokassa on TUA:n Atte Kulmala, joka on jäänyt Akkasesta jo 32 pistettä. Mestaruus ratkaistaan kaiken järjen mukaan Eiristön ja Akkasen välillä, mutta pronssin kohtalo on täysin auki. Kulmalan niskaan hengittävät seitsemän pisteen päässä sekä Eino Heikkilä että Jere Karppinen.

– Fiilis on nyt erittäin hyvä. Tarkkaillaan Lahdessa muiden menoa ja ajetaan järkevästi ilman turhia riskejä, Eiristö sanoi Vihdin jälkeen.

Lahdessa ajetaan myös kartingin Suomen juniorimestaruussarjan viimeinen osakilpailu. Luokan piikkipaikalla on Ahveniston Autourheilijoiden Kosti Joutvuo, joka nappasi edellisessä osakilpailussa Kangasalla tuplavoiton. Eroa toisena olevaan Keimolan FK-kerhon Axel Saarnialaan on 28 pistettä. Mestaruustaistelu nähdään näiden kahden nuoren hurjan välillä, sillä kolmantena oleva Juho Parviainen on jäänyt Saarnialasta jo 47 pistettä.

Lahdessa ratkaistaan KF-luokan mestaruus kerrasta poikki -menetelmällä. Mukaan on ilmoittautunut yhteensä 15 kuljettajaa, joista suurin huomio kiinnittyy viime vuoden mestariin Juho Valtaseen. Valtanen saa haastajikseen muun muassa viime kauden KFj-luokan mestarin Paavo Tonterin ja kakkosen Sami Saarelaisen.