Hannu´s Rally Teamin Juha Salo ja Marko Salminen voittivat eilenlauantaina Keravalla ajetun kansallisen Defa-rallin. SM1-luokanSM-pistejohdossa ajava Peugeot-kaksikko lähti reitilleennakkosuosikkina eikä pettänyt.

Salo voitti kolmen erikoiskokeen mittaiseksi ralliksi typistyneenkilpailun 3,9 sekunnin erolla ennen tiimikaveriaan Mikko Lehessaarta.Hannu´s Rally Teamille kolmoisvoiton varmisti 7,6 sekuntia Salostakolmanneksi ajanut Teemu Asunmaa.

Keravan Defa-ralli ajettiin varsin vaihtelevassa kevätsäässä. Välilläpaistoi aurinko, toisinaan taivaalta tippui sakeana lunta ja räntää.

– Tänään kahdella pätkällä oli lunta. Aika erikoinen sää. En ajatellutajavani tähän aikaan vuodesta rallia lumisateessa, mutta tulihanajettua, Salo hymyili rallin maalissa.

– Harmi että kilpailun pisin erikoiskoe jouduttiin peruuttamaan.

Kolmen pätkän kisassa ei testiä päässyt juurikaan ajamaan, muttakatkesihan pitkä ajotauko, ja se oli tänään kisan tärkeintä antia.Kisa oli tapahtumana hyvä, nopeatempoinen ja järjestelythuippuluokkaa, Salo kehui.

SM1-luokan hallitsevan mestarin kevät jatkuu pr-vierailuilla erinäyttely- ja messutilaisuuksissa.

– Seuraavien kolmen viikonlopun aikana Peugeot on näytillä erilaisissatapahtumissa. Niiden jälkeen alkaa valmistautuminen kohti kesäkautta:auto puretaan, huolletaan ja testaamme sitä Sastamalassa ajettavaaEnset Oy SM-rallia varten, Salo kertoi suunnitelmistaan.

Rallin SM-kesäkauden ensimmäinen osakilpailu on vuorossa kesäkuun 11.päivä Sastamala-Huittisissa.

Kuva: Taneli Niinimäki

LUE MYÖS: Oliver Helander heitti kunnon kaaren – ”Äijä on mitalikunnossa” (UrheiluAreena.fi)