Esapekka Lapin Ford Fiesta WRC-auto tuhoutui täysin rajun tulipalon seurauksena Meksikon MM-rallissa. M-Sportin tallipäällikkö Richard Millener uskoo, että tulipalon syy jää ikuiseksi arvoitukseksi.

Se, mitä palaneesta Fiestasta jäi jäljelle, saapui loppuviikosta tiimiin päämajaan. Tutkimukset käynnistettiin välittömästi Dovenbyssä, mutta ne ovat siis olleet ainakin vielä tuloksettomia.

– Tutkimme sitä, mutta se on melkein täysin tuhoutunut, joten tulee olemaan vaikeaa löytää mitään. Olemme tutkineet tapahtumia ja näyttää siltä, että palo saattoi olla peräisin auton etuosasta: liekit iskivät konepellin alta, Millener kertoo DirtFish-sivustolla.

Lapin auto riehahti liekkeihin hänen ajettuaan El Chocolate-erikoiskokeen maaliin.

– En usko, että tulipalo johtui jarrunesteen vuotamisesta tai vastaavasta, Lappi totesi tuolloin DirtFishille.

LUE MYÖS: Valmentaja kritisoi Wilma Heltelän touhua hirmuhypyn jälkeen (UrheiluAreena.fi)