VPS:n Jesper Engström, 31, kuuluu Veikkausliigan kokeneimpiin pelaajiin. Hän debytoi pääsarjatasolla jo kaudella 2011.

Engströmin sopimus vaasalaisseuran kanssa päättyy tämän kauden jälkeen, mutta vielä hän ei halua spekuloida tulevaa.

– Mennään nyt vaan vuosi kerrallaan eteenpäin. En sen enempää ole miettinyt tällä hetkellä, Engström toteaaVeikkausliiga-podcastissa.

Tällä hetkellä Engström pelaa omalla vahvalla tasollaan.

– Muutama päivä ennen kauden avauspeliä tuli pieni loukkaantuminen, mutta sen jälkeen olen pysynyt kunnossa ja vastuuta on tullut, Engström miettii.

VPS suuntaa kohti sunnuntain Haka-ottelua neljän ottelun voittoputkessa.

– Totta kai se on paljon helpompaa nyt, kun on tullut voittoja. Voitot antavat itseluottamusta. Rento, hyvä fiilis mennä treeneihin, Engström painottaa.

Veikkausliiga-podcastin voikuunnella Suplasta.

Lue myös:Suomalainen maajoukkuepelaaja siirtyy Venäjälle

LUE MYÖS: Näkökulma: Kun peliä pidettiin ongelmana – kuningaslaji näytti sokaisevan kauneutensa (FutisUutiset.fi)