Veikkausliiga jatkuu jälleen huomenna täydellä ottelukierroksella. Napapiirillä isäntäjoukkue RoPS kohtaa sarjassa seitsemäntenä olevan VPS:n. Ottelu alkaa kello 18.30.
RoPS ja VPS kohtaavat tälle kaudelle toistamiseen. Huhtikuun alussa RoPS haki Vaasasta täydet sarjapisteet Lassi Lappalaisen avausjakson maalilla. Osuman pohjusti Lucas Lingman.
Mutta samaan aikaan VPS:n alkukausi on ollut loukkaantumisten sävyttämä. Huomiselle Petri Vuorinen saanee lopultakin apuja myös sairastuvan puolelta.
– On todella vaikea arvioida, millaisella kokoonpanolla VPS saapuu, tuumi pelipäivän alla RoPS:n päävalmentaja Toni Koskela.
– Mutta eiköhän sieltä pelillisesti tule samanlainen joukkue kuin aiemminkin. VPS haluaa varmasti täälläkin pitää palloa ja pelata oman identiteettinsä kautta.
RoPS:n on Veikkausliigassa edelleen kolmantena tasapisteissä Kuopion Palloseuran kanssa. KuPS on Rovaniemen Palloseuraa edellä ainoastaan maalieron turvin. Kauden alku on ollut rovaniemeläisittäin loistava, mutta Toni Koskela haluaa edelleen parannusta.
– Meidän täytyy saada tasaisuutta. Tasaisuutta siihen, että olisimme mahdollisimman usein omaan potentiaaliimme nähden keskiarvon yläpuolella, Koskela viitoittaa.
– Sarjassa meidän pistekeskiarvo on hyvä. Olemme taulukon ylemmällä puoliskolla, ja niillä sijoilla haluamme taistella myös jatkossa. Kotiyleisön edessä ei ole muuta vaihtoehtoa kuin hakea voittoa.
Lähde: RoPSin verkkosivut
































