BrentfordinIvan Toneysai Englannin jalkapalloliitolta pitkän pelikiellon keväällä. Hän syyllistyi useisiin vedonlyöntirikkeisiin.
FA ei katsonut hyvällä Toneyn touhua, vaan langetti maalipyssylle peräti kahdeksan kuukauden mittaisen pelikiellon.
Tuona aikana Toney ei saa osallistua minkäänlaiseen ammattimaiseen jalkapallotoimintaan. Toney on nyt itse ensi kertaa kommentoinut pelikieltoaan.
– Olen saanut paljon tukea, mutta olen vähän sellainen, että en halua, että kukaan on pahoillaan minun puolestani, Toney sanoiKick Game-Youtube-kanavalle.
– Vaikka minulta jää nyt kahdeksan kuukautta jalkapalloa välistä, niin suurin rangaistus oli minulle, etten päässyt MM-kisoihin. Se on jokaisen unelma. Se suurempi rangaistus kuin kahdeksan kuukauden pelikielto, Toney sanoi.
Toney syyllistyi kaikkiaan yli 200 vedonlyöntirikkomukseen. Hän löi vetoa myös oman joukkueensa puolesta ja myös sitä vastaan.






























