FIFA on jakanut neljälle Uruguayn pelaajalla sanktioita MM-kisojen Ghana-ottelun jälkimainingeista. Pelikieltoa ja sakkoja ovat saaneet Jose Gimenez, Fernando Muslera, Edinson Cavani ja Diego Godin.
Uruguayn pelaajat tulistuivat Ghana-ottelun jälkeen, kun erotuomari ei antanut joukkueelle rangaistuspotkua viime hetken tilanteessa. Uruguay putosi jatkosta, kun Etelä-Korea voitti samaan aikaan Portugalin.
Gimenez sekosi ottelun jälkeen ja yritti käydä käsiksi erotuomariin huutaen samalla solvauksia häntä kohtaan. Gimenez myös huitaisi kyynärpäällään FIFA:n edustajaa.
Gimenezia uhkasi pahimmillaan jopa 15 ottelun pelikielto, mutta hän selvisi vähemmälle. FIFA lätkäisi hänelle neljän ottelun pelikiellon.
Saman pelikiellon sai myös Muslera omasta toiminnastaan. Cavani ja Godin selvisivät yhden ottelun pelikiellolla.
Pelaajat saivat lisäksi FIFA:n määräämää yhdyskuntapalvelua auttamaan jalkapalloprojekteissa. He joutuivat myös maksamaan 20 000 euron sakot.
Lue myös: Ajax antoi päävalmentajalleen kenkää
Lue myös: Arsenal-tähti saamassa roiman palkankorotukset – palkka yli tuplaantui

































