Suomen jalkapallomaajoukkue kaatoi Bulgarian 2-0-lukemin Kansojen liigan ottelussa sunnuntaina Helsingin olympiastadionilla.

Suomi ratkaisi ottelun toisella jaksolla.

Suomi oli parempi jo avausjaksolla, mutta vielä silloin tehot jäivät piippuun.

Toisella jaksolla Suomi nousi kuitenkin nopeasti voittavan jalkapallon reseptin.

Pelin 52. minuutilla Suomi siirtyi 1-0-johtoon.

Jere Uronen lähetti laidalta keskityksen boksiin ja Teemu Pukki yritti laukoa suoraan ilmasta pallon verkkoon. Pukin yritys kuitenkin epäonnistui, mutta Suomen onneksi pallo putosi suoraan maalin eteen Robert Taylorille, joka nosti pallon verkkoon. Maali oli Taylorille ensimmäinen A-maajoukkueessa.

Tämän jälkeen Markku Kanerva teki vaihtoja ja otti sisään Fredrik Jensenin. Joel Pohjanpalon kentällä korvannut Jensen ehti olla kentällä vaihtonsa jälkeen vain alle kaksi minuuttia, kunnes maaliverkko soi. Jere Uronen antoi rajaheiton Jensenille, joka lähti päättäväisesti nousemaan kohti boksia. Jalka vapaaksi ja laukaus kohti Bulgarian maalia. Martin Lukov sai käsiään väliin, mutta pallo lipsahti silti verkkoon: Suomi johti ratkaisevan tuntuisesti jo 2-0.

Jensenin maali jäi lopulta ottelun viimeiseksi. Bulgaria väläytteli ajoittain, mutta kauas on tultu maan loiston ajoista. Suomi oli ottelun suosikki ja lunasti myös asemansa.

Suomi nousi voiton myötä kuuteen pisteeseen ja on nyt vain yhden pisteen päässä B-liigan 4. lohkoa johtavasta Walesista. Wales jäi sunnuntaina maalittomaan tasapeliin Irlannin kanssa.

Suomen urakka Kansojen liigassa jatkuu keskiviikkona kotiottelulla Irlantia vastaan.

Teksti Ville Hirvonen

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)