Palloliitto on jakanut rangaistuksia viime aikojen tapahtumista jalkapallon Veikkausliigassa. HIFK, HJK, VPS sekä AC Oulu saivat sakkoja.
HJK:n kannattajat toivat 18. kesäkuuta pelattuun AC Oulu-otteluun soihtuja ja erotuomari joutui keskeyttämään ottelun. HJK sai 3000 euron sakot.
Samana päivänä pelattiin myös HIFK:n ja VPS:n välinen ottelu. HIFK:n kannattaja juoksi tuossa ottelussa kentälle ja HIFK:n kannattajat soihduttivat ottelun aikana. Lisäksi yksi VPS:n kannattaja laskeutui kentän ja katsomon väliselle alueelle.
Talousvaikeuksien kanssa painiva HIFK sai 3500 euron sakot ja VPS 600 euron.
Myös AC Oulun kannattajat soihduttivat 2. heinäkuuta pelatussa VPS-ottelussa. Tästä seurasi AC Oululle 2000euron sakot.
Palloliitto tiedotti myös, että HIFK:n maalivahtiBetoon saanut yhden ottelun lisää pelikieltoa. Beto on tosin jo jättänyt HIFK:n ja Suomen.
Lue myös:Nyt tuli vahvistus: HIFK:n Beton tiet ovat eronneet

































