Jalkapallon Veikkausliigan kauden yllättäjä, sarjakakkonen Rovaniemen Palloseura, sai heittää mestaruushaaveilleen hyvästit hävittyään perjantaina HJK:lle 0-3. Paremmuudesta ei ollut ottelussa epäselvyyttä.

RoPSin valmentaja Toni Koskela antoi ottelun jälkeen, ettei mestaruus ennen ottelua ollut realistinen haave.

– Olihan HJK käytännössä voittanut mestaruuden jo ennen tätä peliä, sanoi Koskela.

RoPS joutui otteluun varamiehisenä. Taye Taiwokin joutui jäämään avauskokoonpanosta pois.

– Oltiin aika kapealla nipulla liikkeellä. Isot muutokset oli ilman, että pystyttiin harjoittelemaan sitä kertaakaan, Koskela sanoi.

Koskela antoi ymmärtää, etteivät 3-0 -lukemat kertoneet koko totuutta RoPSin esityksestä. Hänen mielestään ottelu oli tasaisempi, kuin lukemista voisi päätellä.

– Mun mielestäni pelattiin suhteellisen hyvä peli kokonaisuutena. HJK:lla oli yksi huippupaikka, mistä tuli maali. Kaksi muuta maalia tulivat komeista laukauksista kauempaa. 3-0tuntuu aika kovalta tulokselta, kun ajatellaan, että meillä oli paljon hyviä riistoja, Koskela sanoi.

– Meillä oli mahdollisuus luoda paikkoja, mutta vähän jäi laatu uupumaan, Koskela päätti.

Teksti: Otto Palojärvi, Telia 5G-areena

https://twitter.com/hjkhelsinki/status/1043211123430965248

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)