Djed Spence on ilmoittanut Tottenhamille haluavansa siirtyä Liverpooliin, kertovat brittimedioiden siirtoraportit.
26-vuotias laitapuolustaja nosti osakkeitaan kesän MM-kisoissa, joissa hän pelasi vahvasti Englannin paidassa ja nousi esiin ratkaisevilla hetkillä.
Spencen tulevaisuudesta on spekuloitu jo pidempään, ja kilpailu peliajasta Tottenhamissa on kiristynyt entisestään.
Lontoolaisseura on vahvistanut rivejään useilla uusilla hankinnoilla. Kesän aikana joukkueeseen ovat liittyneet muun muassa Andy Robertson, Marcos Senesi, Mateus Fernandes, Sandro Tonali, Jan Paul van Hecke ja Martin Dúbravka.
Tottenhamin päävalmentaja Roberto De Zerbi teki hiljattain selväksi, ettei seura aio estää pelaajia lähtemästä, mikäli nämä haluavat vaihtaa maisemaa.
– Sanoin Djedille ja Lucas Bergvallille saman asian. Haluaisin heidän jäävän, jos he itse haluavat jäädä.
– Jos ette halua jäädä ja haluatte lähteä, silloin teidän pitää lähteä. Silloin asiasta keskustellaan seuran johdon kanssa, koska minä en päätä siirtosummista tai myynneistä, De Zerbi kommentoi.
Spencen kerrotaan nousseen Liverpoolin tutkalle erityisesti MM-kisojen jälkeen. Hän esiintyi kesän MM-kisoissa hyvin vakuuttavasti pronssia voittaneen Englannin takalinjoilla.






























