Manchester Unitedin maalivahtilupaus Radek Vitek on antanut vahvan vihjeen siitä, että hänen tulevaisuutensa on muualla kuin Old Traffordilla.
22-vuotias tshekki kertoi haluavansa pelata säännöllisesti, ja se saattaa tarkoittaa lähtöä vielä tämän siirtoikkunan aikana.
Vitek pelasi viime kaudella lainalla Championship-seura Bristol Cityssä ja esiintyi edukseen. Kesän aikana hänen uskottiin taistelevan Manchester Unitedin kakkosmaalivahdin paikasta.
Tilanne muuttui kuitenkin viime viikolla, kun seura hankki kokeneen Karl Darlow’n vapaana agenttina.
Darlow’n odotetaan toimivan Senne Lammensin varamiehenä, kun taas Tom Heaton täydentää maalivahtiosastoa. André Onana on palannut lainalle Trabzonsporiin, ja myös Altay Bayındırin odotetaan vaihtavan seuraa ennen siirtoikkunan sulkeutumista.
Vitek oli Manchester Unitedin avauskokoonpanossa harjoitusottelussa Wrexhamia vastaan Helsingissä, mutta 0–1-tappion jälkeen hän puhui avoimesti tulevaisuudestaan.
– Haluan pelata säännöllisesti. Se on tässä vaiheessa uraani kaikkein tärkeintä, maalivahti totesi.
Ainakin skotlantilaisen Celtic FC:n huhutaan olevan kiinnostunut Vitekistä.



























